niedziela, 30 grudnia 2018

Rogaliki drożdżowe



Jak nastroje przed Sylwestrem i Nowym Rokiem ? Gdzie w tym roku planujecie spędzić ten szczególny dzień ? 
Dla mnie ten rok minął bardzo szybko. Udało mi się spełnić kilka moich marzeń oraz rozwijać swoją pasję. Z niecierpliwością i jednocześnie z małymi obawami czekam na rok następny. Przyniesie on bardzo dużo zmian. To właśnie w następnym roku zamknięte zostaną niektóre sprawy, a rozpoczną się nowe :D 
Chciałabym podziękować Wam - moi Drodzy Czytelnicy, że jesteście, za Waszą motywację i kopa do działania. Mam nadzieję, że w 2019 będziecie ze mną i dalej będziecie korzystać z przepisów :)

Zostawiam was z instrukcją wykonania mięciutkich i puszystych rogalików drożdżowych, jako ostatnich na blogu w tym roku.

A Wam życzę szampańskiej zabawy do rana oraz sukcesów i spełnienia marzeń w 2019 roku :)
Do siego !

Składniki na ciasto drożdżowe (ok. 24 sztuki):
- 600 g mąki pszennej
- 15 g suchych drożdży lub 30 g świeżych
- 250 ml mleka, ciepłego
-125 g masła, rozpuszczonego i ciepłego
- 5 łyżek cukru
- szczypta soli
- 3 jajka
- żółtko + 1 łyżka mleka do posmarowania

Do miski przesiać mąkę, wsypać cukier, sól i drożdże (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Wbić jajka, wlać mleko. Wymieszać drewnianą łyżką do lekkiego połączenia się składników. Wlewać roztopione i wystudzone masło, cały czas wyrabiając ciasto ręką. Ugniatać około 10-15 minut, do momentu aż ciasto będzie elastyczne i samo odchodziło od miski. W razie konieczności można lekko podsypać mąką (nie należy dodawać zbyt dużej ilości mąki, ponieważ ciasto będzie twarde).
Przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut do wyrośnięcia.

Nadzienie:
- 500 g twarogu na sernik
- 1/4 szklanki cukru
- 1 żółtko

Twaróg wymieszać z cukrem i z żółtkiem.

Ciasto wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i chwilę wyrobiać. Podzielić na 3 części. Pierwszą część rozwałkować na placek o ok. 35 cm średnicy. Pokroić na 8 trójkątów. U podstawy trójkąta położyć łyżeczkę nadzienia i zawijać ku górze. Odkładać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 20 min. do ponownego wyrośnięcia. Po tym czasie smarować rogaliki żółtkiem roztrzepanym z mlekiem.
Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec ok. 18 minut.
Studzi na kratce po czym posypać cukrem pudrem.

Smacznego !

sobota, 8 grudnia 2018

Szwarcwaldzka Pavlova


Na blogu ostatnio zrobiło się trochę bezowo, ale mam nadzieję, że lubicie ten rodzaj wypieku jak ja ;)
Na pewno kojarzycie tort szwarcwaldzki (niem. Schwarzwalder Kirschtortepotocznie nazywane "Czarnym Lasem:") - od XX w. bardzo popularne ciasto w Niemczech, na który składają się czekoladowe, biszkoptowe blaty, przełożone bitą śmietaną i wiśniami. Ja piekłam go jako torcik urodzinowy dla mojej kochanej Siostry.

Składniki na bezę:
- 6 białek
- 350 g cukru (najlepiej drobny cukier do wypieków)
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
- szczypta soli

Białka ubić ze szczyptą soli. Gdy piana będzie sztywna dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, dobrze ubijając po każdym dodaniu. Piana powinna być sztywna i błyszcząca. Dodać sok z cytryny i ubić. Dodać przesianą skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszać za pomocą szpatułki.

Piekarnik nagrzać do 150ºC. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Narysować okrąg o średnicy 22 cm. Na zaznaczony okrąg wyłożyć masę bezową i wyrównać łyżką, ku górze.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i od razu zmniejszyć temperaturę do 110ºC.
Piec przez około 1 godz. 45 min. do 2 godz. Po tym czasie piekarnik wyłączyć, uchylić drzwiczki i zostawić do wystudzenia.

Frużelina wiśniowa:
- 250 g wiśni (świeżych lub mrożonych)
- 1,5 łyżeczki żelatyny w proszku rozpuszczonej w 2 łyżkach wody
- pół szklanki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej rozpuszczonej w 1 łyżce wody

Żelatynę zalać 2 łyżkami wody i odstawić do napęcznienia.
W małym rondelku wymieszać wiśnie z cukrem. Postawić na palniku o średniej mocy i podgrzewać do rozpuszczenia się cukru. Dodać cytrynę, wodę ze skrobią, dobrze wymieszać i zagotować, zdjąć z palnika.
Do lekko wystudzonych owoców, dodać napęczniałą żelatynę, wymieszać. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzać do wrzenia. Zdjąć z palnika, pozostawić do wystudzenia a następnie schłodzić w lodówce.
Frużelina powinna mieć konsystencję żelu. Jeśli za bardzo zastygnie można dodać 1-2 łyżki gorącej wody i wymieszać.

Dodatkowo:
- 150 ml śmietany kremówki 30-36%, schłodzonej
- 80 g gorzkiej czekolady.

Śmietankę ubić na sztywno.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Płynną rozsmarować równą i cienką warstwą na stalowej blaszce lub marmurowym blacie. Kiedy czekolada zastygnie, ale jednocześnie będzie wciąż plastyczna przy pomocy ostrego stalowego przyrządu, np. noża, formować rurki z czekolady- trzymając ostrą stroną do dołu, prawie pionowo, nachylając lekko do zewnątrz zeskrobywać czekoladę z blaszki lub blatu.

Pavlovą przełożyć na paterę. Na wierzch wyłożyć łyżką bitą śmietanę. Po wierzchu polać frużeliną wiśniową. Udekorować rurkami z czekolady.

Smacznego :-) !

poniedziałek, 3 grudnia 2018

Pierniczki Reniferki


Okres przedświąteczny w pełni. Ostatni dzwonek na upieczenie pierniczków - o ile dożyją do świąt ;) Ja piekłam z dodatkiem sztucznego miodu - dzięki niemu pierniczki szybciej miękną niż zrobione na miodzie naturalnym. Zaś na piernikach zagościły reniferki. Ozdabianie to frajda dla dzieciaków, tych małych i tych większych, więc warto zaangażować całą rodzinę. Przygotowania stają się jeszcze bardziej magiczne :)

Składniki (około 50 sztuk):
- 1/4 szklanki miodu
- 80 g masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
-1 jajko
- 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżki przyprawy do piernika

Miód, masło i cukier podgrzać w garnuszku i wymieszać, do rozpuszczenia się cukru, przestudzić. Dodać pozostałe składniki i wyrobić lub zmiksować. Jeśli ciasto będzie zbyt sypkie dodać więcej płynnego miodu do osiągnięcia odpowiedniej konstystencji i zmiksować.. Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie, schłodzić.
Wałkować na grubość ok. 2-3 mm lekko podsypując mąką (grubsze pierniczki będą bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec około 8-10 minut w temperaturze 170-180ºC. Uważać, by nie piec zbyt długo, będą zbyt kruche i będą miały posmak goryczy. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce.

Dekoracja:
- 50 g ciemnej czekolady
- drażetki M&M's lub Skittles

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Przełożyć do woreczka strunowego (do kupienia w każdym papierniczym sklepie), odciąć końcówkę i dekorować rogi i oczy reniferów oraz wycisnąć trochę czekolady, aby przykleić nos. Przechowywać w puszcze.

Smacznego ! :-)


Mus z marakui i czekolady

 Hejka ! Po długiej przerwie od bloga przychodzę do Was z propozycją deseru na lato :) Przy wysokich temperaturach mało kto ma ochotę na pie...